Czym się kierować szukając sali na wesele?

Sala na wesele jest zdecydowanie pierwszą rzeczą, o jakiej myślą narzeczeni. Często te najlepsze lokale trzeba rezerwować z kilkuletnim wyprzedzeniem, dlatego to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia przez przyszłą małżeńską parę. W ferworze przygotowań można zapomnieć o wielu szczegółach, a później tego żałować. Na podstawie naszych doświadczeń z Klientami, podpowiemy Wam, o czym musicie pamiętać, by sala spełniła wszystkie Wasze oczekiwania.

Jak szukać sali na wesele- Wielkość i styl sali

W pierwszej kolejności ustalcie, ile mniej więcej chcecie zaprosić gości. Na wczesnym etapie przygotowań nie musi to być konkretna liczba, jednak spróbujcie oszacować, czy będzie to 50, czy może 200 osób. Już na tej podstawie niektóre sale nie będą odpowiadały Waszym wymogom, ponieważ będą za małe bądź za duże. Nie decydujcie się na salę, która mieści 250 gości, jeśli macie zamiar zaprosić tylko 80. Dlaczego? Parkiet zawsze będzie wydawał się pusty. Niemniej ważny jest styl sali. Na wstępie musicie się zastanowić jakie wnętrza są w Waszym guście, czy lubicie nowoczesne, jasne sale, czy może pałacowe klimaty. Zdecydowanie najmniej w naszym regionie jest restauracji w klimacie prowansalskim, rustykalnym czy industrialnym, gdyż takie sale są najmniej uniwersalne, ale jak ktoś lubi takie klimaty polecamy dobrze poszukać. Nie spieszcie się z szukaniem restauracji na wesele. Sprawdźcie co najmniej kilka, porównajcie ich oferty i dopiero wówczas podejmijcie decyzję. To najbardziej kosztowny weselny wydatek, dlatego warto dwa razy zastanowić się nad wyborem miejsca Waszego wesela. Idealnie jeśli byliście już na weselu jako goście w danej Sali, jeśli nie- popytajcie po znajomych, zróbcie rozeznanie rynku i wtedy na podstawie własnych doświadczeń i opinii podejmijcie najlepszą dla Was decyzję.

jak wybrać salę na wesele

Jak wybrać salę na wesele- Lokalizacja

Po drugie, weźcie pod uwagę lokalizację sali. Czy dojazd z kościoła bądź Urzędu Stanu Cywilnego nie sprawi Wam i gościom trudności? Czy parking wokół lokalu jest wystarczający duży? Czy otoczenie sprzyja klimatowi weselnemu? Pamiętajcie, że chcecie, aby Wasi goście czuli się komfortowo nie tylko wewnątrz sali, ale też wtedy, gdy wyjdą zaczerpnąć świeżego powietrza. Bardzo ładnie prezentują się tarasy i ogrody, w których można nie tylko odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza ale także wykonać zdjęcia grupowe z rodziną lub krótką sesję portretową w dniu ślubu.

czym się kierować szukając sali na wesele

jak szukać sali na wesele

Sala na wesele- Baza noclegowa

Niemal na każdym weselu są obecni przyjezdni goście. W dobrym tonie jest, by Para Młoda zapewniła im nocleg. Dlatego wybierzcie salę przy hotelu lub z bazą noclegową. Warto wynająć również jeden pokój dla kobiet, które mają małe dzieci. Mogą wtedy udać się tam, by je nakarmić przewinąć bądź położyć spać.

Czym się kierować szukając sali na wesele?- Koszt „talerzyka” i menu

Weselne jedzenie jeszcze długo po przyjęciu potrafi być komentowane przez gości. To obok muzyki i dodatkowych atrakcji ten element imprezy, który jest dla gości najważniejszy. Z pewnością chcecie, by menu zadowoliło zaproszone osoby, dlatego starannie je dobierzcie. Jeśli Wasza rodzina woli tradycyjne potrawy, a kuchnia lokalu serwuje wyłącznie dania nowoczesne, lepiej zastanowić się nad innym miejscem. Miło jeśli manager restauracji jest na tyle elastyczny, żeby móc zaproponować coś specjalnie dla Was. Upewnijcie się także, co wchodzi w cenę „za osobę”, Czy musicie zapłacić oddzielnie za napoje, owoce, deser, pokaz kulinarny („udziec”)? Czy ciasta są wliczone w cenę? Czy pokrywacie koszt stłuczonej lub uszkodzonej zastawy?

sala na wesele- jak wybrać

Sala weselna- Liczba sal w lokalu

Dopytajcie, czy w lokalu są dodatkowe sale. Jeśli tak, to warto uzgodnić, by podczas Waszego wesela nie odbywały się w nich inne imprezy typu urodziny, chrzciny, spotkania firmowe. Chodzi przede wszystkim o to, by obce osoby nie miały wstępu na Wasze przyjęcie i by muzyka z różnych sal nie mieszała się ze sobą. Znamy oczywiście sale, gdzie jest większa liczba sal i nie przekreśla to dobrej zabawy i udanego wesela, ale warto uzgodnić wcześniej tą kwestię.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sali na wesele?- Parkiet, oświetlenie, klimatyzacja

Zostały do umówienia techniczne sprawy. Koniecznie sprawdźcie, czy parkiet lokalu nadaje się do tańczenia. Jego powierzchnia powinna być antypoślizgowa i bezpieczna dla gości. Warto także zobaczyć, jak wygląda oświetlenie, zwłaszcza to punktowe, bo to właśnie ono zapewni klimat po zachodzie słońca. Dopytajcie, czy sala posiada dekorację światłem, która nadaje klimatu i sprawie, że zdjęcia i film ślubny nabierają dodatkowego pierwiastka magii. Większość nowych sal projektowana jest w bielach i szarościach i jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale jeśli na białe (czy jakiekolwiek inne) ściany rzucimy odrobinę niebieskiego lub fioletowego światła z listwy LED wizerunek sali na pewno zmieni się na lepsze. Jeśli restauracja nie posiada listw LED, możecie zapytać o nie zespół lub DJ, ewentualnie wynająć firmę, która profesjonalnie zajmuje się dekoracją światłem. Jeśli chodzi o klimatyzację jest to obecnie standard i nie wyobrażamy sobie restauracji, która pozbawiona jest tego udogodnienia, ale warto popytać o efektywność i wydajność klimatyzacji gdyż spotkaliśmy się już z sytuacją, kiedy klimatyzacja „nie dawała rady”. Sprawdźcie również czy sala posiada dostateczną liczbę czystych i schludnych toalet. Warto również dopytać czy restauracja jest odpowiednio przygotowana na ewentualne przerwy w dostawie prądu (awarie, burze itp.).

na co zwracać uwagę przy wyborze sali na wesele

Na co zwracać uwagę przy szukaniu sali na wesele?- Umowa

Kwestię formalną zostawiliśmy na koniec, ale jest to sprawa kluczowa. Koniecznie podpiszcie umowę. Taki dokument zabezpieczy interesy właściciela sali, ale również Wasze. Umowa powinna określać wszystkie sprawy związane z weselem, czyli m.in. od której do której trwa, czy w cenę wchodzą poprawiny, kto zapewnia dekorację, jaki jest koszt talerzyka i co w tę cenę jest wliczone, kiedy i w jakiej formie następuje rozliczenie. Ile wynosi zaliczka i co w przypadku, gdy zmieni się zaplanowana czy zadeklarowana liczba gości. Uczulamy, żeby uzgodnić z managerem sali o ile % może wzrosnąć cena za osobę do czasu Waszego wesela.