Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

jak wybrać dobrego fotografa ślubnego

Cześć! Tworząc blog ślubny założyłem sobie, że oprócz zdjęć i naszych materiałów chciałbym publikować również treści edukacyjne czyli takie, które pomogą przybliżyć Wam branżę ślubną i pomóc w organizacji ślubu i wesela. Ponad 10 lat w branży pozwoliło zebrać naprawdę sporo doświadczenia i tym doświadczeniem chcemy się z Wami dzielić właśnie na tym blogu. Kilka takich wpisów już się pojawiło (np. „Czym się kierować szukając sali na wesele” lub „Co musisz ze sobą zabrać na przyjęcie weselne” i inne), kilka czeka na publikację ale dzisiaj mam dla Was coś ekstra! Jako fotografowie z dużym doświadczeniem dostrzegamy jak trudnym zadaniem jest wybór dobrego fotografa ślubnego i ile pułapek i niebezpieczeństw czyha na narzeczonych przy poszukiwaniu i wyborze wykonawcy prawdopodobnie najważniejszej pamiątki w ich życiu. Postanowiliśmy zatem zebrać zbiór wartościowych porad i podpowiedzi jak wybrać dobrego fotografa ślubnego i czym się kierować przy wyborze fotografa na ślub i wesele. Zapraszam do lektury!

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Od czego zacząć?

Zacznijmy od początku. Zaręczyny już były, czas zacząć myśleć o organizacji ślubu i wesela. Zdecydowana większość Par Młodych zaczyna poszukiwania od restauracji w której chcą zorganizować swoje wesele i jest to jak najbardziej słuszne podejście, ponieważ w niektórych regionach Polski dobre sale są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli macie na myśli konkretną datę Waszego ślubu w popularnym terminie lepiej zacząć poszukiwania od razu, jeśli natomiast jesteście w tym temacie elastyczni (np. w grę wchodzi uroczystość w piątek lub w mniej popularnych miesiącach) nie zawsze trzeba szukać z tak dużym wyprzedzeniem.

W naszym regionie (woj. wielkopolskie, łódzkie i dolnośląskie) najlepsze sale w popularnych terminach rezerwowane są z 2-3 letnim wyprzedzeniem. Podobna zasada tyczy się wyboru fotografa. Najlepsze firmy podobnie jak w przypadku sali (i każdego innego dobrego usługodawcy) rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem dlatego poszukiwania fotografa sugerujemy zacząć od razu po podpisaniu umowy z lokalem w którym odbędzie się wesele.

W naszej pracy kilkukrotnie zdarzało się, że Pary Młode konsultowały z nami wolne terminy sali z naszymi, żeby dopasować wspólną datę, dlatego jeśli macie swojego wymarzonego, upatrzonego fotografa może warto przemyśleć takie rozwiązanie? Jeśli szukacie odpowiedzi jak wybrać dobrego fotografa ślubnego poniżej znajdziecie obszerny, merytoryczny poradnik co zrobić, żeby nie wtopić;)

Jak szukać fotografa na ślub i wesele
dobry fotograf na ślub- jak wybrać
jak wybrać fotografa na ślub

Jak szukać dobrego fotografa ślubnego? Poszukiwania!

Macie już zarezerwowaną sale i zaczynacie myśleć o fotografie ale jak go znaleźć? Na rynku jest taki ogrom fotografów o różnych umiejętnościach i z różnym doświadczeniem, że zdecydowanie nie jest łatwo znaleźć (jeszcze trudniej wybrać ale o tym później) ale dość łatwo wpakować się na minę dlatego poniżej przedstawię Wam kilka propozycji jak szukać dobrego fotografa ślubnego.

  1. Google. Skorzystanie z najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki Google jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Każdy (lub prawie każdy bo nie chciałbym kogoś skrzywdzić;)) szanujący się i swoich Klientów fotograf ma stronę internetową, na której prezentuje swoje portfolio, informacje o sobie i zakresie wykonywanych usług, informacje kontaktowe i inne. Jeszcze lepiej jeśli na stronie znajdują się całe reportaże tzw. ślubne historie i blog bo to znaczy, że strona jest aktualizowana i zadbana a fotograf „otwiera” się przed Wami i publikuje dużo materiałów abyście mogli jak najlepiej poznać jego twórczość. Dla mnie już strona internetowa świadczy o jakimś poczuciu estetyki i na pewno warto takich stron obejrzeć kilka lub kilkanaście aby porównać sobie poziom prezentowanych prac.
  2. Polecenie. Podobnie jak wyszukiwarka Google polecenie jest dobrym pomysłem ale czyha tutaj kilka niebezpieczeństw i trzeba być ostrożnym. Polecenie jest fajne wtedy kiedy możecie zobaczyć zdjęcia fotografa, który pracował u znajomych lub rodziny. Widzicie wtedy cały materiał Pary którą znacie i możecie ocenić poziom realizacji. Dodatkowo jeśli byliście na tym weselu pewnie pamiętacie też takie szczegóły jak kultura pracy, ubiór i ogólny odbiór fotografa, który tam pracował. Ponadto możecie dopytać o to jak przebiegała współpraca, macie świadomość jaki poziom cenowy ma wykonawca i jak długi jest termin oczekiwania na zdjęcia. Jeśli znajomi Wam kogoś polecają nigdy nie wierzcie tylko i wyłącznie na słowo. Często słyszy się „mam takiego znajomego fotografa” albo „mój znajomy robi zdjęcia”, wiadomo, że każdy chce polecić kogoś znajomego ale polecenie nie może zwolnić Was z czujności i wnikliwej oceny prac fotografa. Tak samo jeśli chodzi o polecenie od kamerzysty- nigdy nie podpisujcie umowy bez dokładnego zapoznania się z pracami fotografa nawet jeśli poleca Wam go Wasz kamerzysta.
  3. Facebook. Tutaj sprawa nie jest już tak oczywista jak w poprzednich dwóch punktach i ja osobiście, choć coraz więcej Par trafia do nas tym kanałem mam mieszane odczucia. Szczególnie dziwią mnie pytania na różnych grupach, „pchlich targach” czy „spotted” o godnego polecenia fotografa ślubnego pod którymi pojawiają się czasem setki odpowiedzi od wszystkich osób, które mają aparat fotograficzny i chcą zarobić kilkaset złotych (czyli fotografowie polecają samych siebie;). Na pewno znajdzie się tam też kilku wartościowych wykonawców ale giną oni w tłumie. W sumie te pytania nie mają większego sensu bo ilość komentarzy sprawia, że i tak mało kto jest w stanie dokładnie przejrzeć wszystkie oferty a często są to przypadkowi, początkujący fotografowie (oczywiście nie mam nic do początkujących ale tytuł tego wpisu brzmi „Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?” i o tym chcę pisać) dla których jest to jedyna szansa na zdobycie Klienta. To trochę jak szukanie igły w stogu siana dlatego moim zdaniem na pewno są lepsze sposoby na poszukiwania niż ogłoszenia na pchlim targu:) Jeśli jesteście zaręczeni (i macie taki status związku na FB :D) na pewno pojawiają się Wam reklamy fotografów. Tutaj już łatwiej zweryfikować wykonawcę. Po wyświetleniu takiej reklamy (która często nie wygląda jak reklama ale ma słynny napis „sponsorowane”) klikacie sobie w profil reklamodawcy i możecie dokładnie obejrzeć fanpage, publikowane zdjęcia, przejść na stronę internetową- czyli jest możliwość zapoznania się z pracami i zobaczenia jaki styl i poziom prezentuje fotograf.
  4. Targi ślubne. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularna wśród Par Młodych forma poszukiwania usługodawców z branży ślubnej, teraz chyba nieco przegrywa z internetem ale nadal przewagą targów jest to, że można zobaczyć pewne rzeczy na żywo w jednym miejscu i zebrać masę materiałów reklamowych. Wadą jak dla mnie jest, że wszystko odbywa się najczęściej w dużym hałasie i nie ma możliwości dokładnego zapoznania się z ofertą i dorobkiem fotografa co na pewno nie jest dobre przy świadomym wybieraniu wykonawcy zdjęć ślubnych. Jeśli zdecydowaliście się odwiedzić targi ślubne w poszukiwaniu fotografa kierujcie się tymi samymi zasadami, które opisałem powyżej (a jeszcze dokładniej opiszę w kolejnym akapicie) czyli bądźcie wnikliwi. Nie podejmujcie decyzji na gorąco kuszeni targowymi rabatami tylko weźcie kontakt, obejrzyjcie na spokojnie w domu na stronie internetowej czy Facebooku dorobek fotografów z którymi rozmawialiście i oceńcie czy Wam to odpowiada, jeśli tak umówcie się na spotkanie.
  5. Portale branżowe. O portalach branżowych wiem niezbyt wiele, mam o nich opinię, że są to słupy ogłoszeniowe ale jednocześnie zbiór firm z branży ślubnej w jednym miejscu. Jeśli na danym portalu jest możliwość wyszukiwania fotografa po mieście lub województwie możecie przejrzeć firmy i odwiedzić ich strony internetowe ale pamiętajcie, że nie wszyscy dobrzy fotografowie reklamują się na portalach (a wyżej w wynikach wyszukiwania jest ten, który więcej zapłaci) i warto wspomóc się Google i zrobić lepsze rozeznanie na rynku.

Powyżej w kilku punktach przedstawiłem Wam najważniejsze metody poszukiwania fotografa ślubnego. Jednak szukanie to jedno a temat brzmi jak wybrać dobrego fotografa ślubnego i na to pytanie postaram się obszernie odpowiedzieć poniżej.

jak szukać fotografa na wesele
jak wybrać dobrego fotografa ślubnego
Jak wybrać fotografa na ślub i wesele

Jak wybrać dobrego fotografa na ślub i wesele? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając fotografa ślubnego musicie sobie odpowiedzieć na pytanie czego oczekujecie od zdjęć ślubnych i jakie macie wymagania. Czy ma to być tylko dokumentacja Waszego dnia ślubu, czy oczekujecie czegoś więcej tzn. wspaniałej pamiątki, którą stanowi spójna i ciekawą opowieść. Fotografia ślubna przeszła przez ostatnie kilka lat sporą przemianę, można powiedzieć ewolucję i mimo pojawienia się ogromnej ilości osób fotografujących nie wszyscy potrafią oddać klimat dnia ślubu i opowiadać historię zdjęciami. Więc jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Jak już odpowiecie sobie na pytanie jakie macie oczekiwania i zaczniecie poszukiwania zwracajcie uwagę na następujące rzeczy:

  1. Oglądajcie całe realizacje! Często o tym mówimy i piszemy ale jest to chyba najważniejsza rzecz jaką trzeba zrobić wybierając fotografa. Wchodząc na stronę internetową zwróćcie uwagę, czy znajduje się tam zakładka w której zawarte jest kilka całych reportaży. Te zakładki nazywają się różnie. U nas są to „ślubne historie”, niektórzy nazywają je „kilka historii”, jeszcze inni „historie” a niektórzy mają portfolio tylko w takiej formie. Każdy dobry fotograf, który zna wartość swoich prac i ma się czym pochwalić będzie dążył do pokazywania takich właśnie całych reportaży poszczególnych Par bo tylko w taki sposób można pokazać jak ze zdjęć tworzy się opowieści z dnia ślubu. W ten sposób przyszłe Pary Młode mogą dokładnie poznać styl fotografa, jakość zdjęć i staranność obróbki, różnorodność kadrów i wrażliwość, krótko mówiąc to jak można pokazać dzień ślubu na zdjęciach. Poświęćcie więc czas na dokładne obejrzenie takich zdjęć. Jeśli fotograf którym się interesujecie nie ma na swojej stronie takiej zakładki poproście o linki z całymi realizacjami lub obejrzyjcie je na spotkaniu. Portfolio jest też ważne bo mówi o stylu fotografa ale w czasach fotografii cyfrowej kilkadziesiąt zdjęć z różnych ślubów może być kwestią przypadku a publikując kilka lub kilkanaście całych reportaży nie da się tego oszukać.
  2. Kontakt i oferta. Obejrzeliście już wiele stron internetowych różnych fotografów, macie „upatrzonych” kilku z nich i wysyłacie maila. W zapytaniu o ofertę powinien być termin, miejsce wesela i standardowa prośba o ofertę. Na wielu stronach są formularze przez które można złożyć zapytanie i tam już można zaznaczyć termin i w odpowiednią rubrykę wpisać miejsce Waszej uroczystości. Dobrze skonstruowana oferta powinna „zawierać czarno na białym” co otrzymujecie i w jakiej cenie. Najważniejsze informacje to zakres pracy w dniu ślubu (od której do której godziny), ilość zdjęć, które finalnie otrzymujecie (pamiętajcie, że nie zawsze więcej znaczy lepiej) i cennik dodatków (albumy, sesja plenerowa, dodatkowe odbitki itp.). Dopytajcie czy zdjęcia, które otrzymujecie są obrobione w takim standardzie jak prezentowane na stronie www. Jeśli macie wątpliwości co do oferty dopytajcie o szczegóły. Pamiętajcie, że rozrzut cenowy wśród firm jest dość duży ale stara zasada mówi, że dobre rzeczy kosztują i tak też jest w przypadku fotografii ślubnej. Dobrzy fotografowie, którzy w swoich zdjęciach pokazują coś więcej niż „suchą” dokumentację wyceniają swoje usługi drożej niż ktoś kto dopiero zaczyna albo dorabia sobie w weekendy robiąc zdjęcia na ślubach. Wyższa cena często wynika nie tylko z wyższej wartości artystycznej zdjęć ale też większy wkład czasu włożony w obróbkę zdjęć czy amortyzację sprzętu, wyjazdy na warsztaty i szkolenia itp. Na koniec tego punktu jedna bardzo ważna rada: Jak widzicie piękne zdjęcia nie zakładajcie, że Was na nie nie stać tylko wysyłajcie zapytanie ofertowe do każdego kto Wam się podoba:)
  3. Spotkanie. Jeśli obejrzeliście już setki zdjęć, poznaliście ofertę fotografa i Wam ona odpowiada warto umówić się na spotkanie. Nie jest to konieczność, my sporo umów podpisujemy poprzez kontakt mailowy ale spotkanie daje Wam możliwość poznania osoby, porozmawiania, namacalnego obejrzenia produktów (albumy, odbitki) i zadawania pytań (to można też zrobić mailem;)). Jeśli oferta, którą otrzymaliście jest dobrze skonstruowana, nie pozostawia Wam wątpliwości i myślicie o finalizacji współpracy warto poprosić o wzór umowy na maila aby na spokojnie zapoznać się z nią w domu, nie tracąc później czasu na analizę umowy podczas spotkania, lepiej ten czas poświęcić na rozmowę. Przed spotkaniem spiszcie sobie ewentualne pytania, pamiętajcie, że jeśli fotograf nie ma na stronie www całych reportaży o których pisałem w punkcie 1 koniecznie obejrzyjcie je u fotografa. Moja rada: jeśli fotograf zbyt dużo opowiada o sprzęcie i technologiach bądźcie wtedy czujni. Topowi fotografowie raczej nie mówią o sprzęcie bo jest to tylko narzędzie w rękach artysty, które pozwala osiągnąć pożądany efekt pod warunkiem, że osoba obsługująca ma odpowiednie spojrzenie i wrażliwość. Ktoś, kto na spotkaniach dużo opowiada o sprzęcie najczęściej ma spore braki warsztatowe i przedkłada technologię nad to co naprawdę ważne, czyli efekt końcowy. Widząc piękne realizacje fotografa raczej nikt nie pyta czy posiada on profesjonalny sprzęt- jest to konieczność!
  4. Umowa. Tak jak pisałem w powyższym punkcie poświęćcie czas na przeczytanie umowy. Dobra umowa nie może być spisana na wizytówce czy kartce z zeszytu szkolnego, musi ona zabezpieczać interesy Wasze jak i fotografa. Co jeśli fotograf z przyczyn losowych nie będzie mógł pracować na Waszym weselu (np. choroba, wypadek itp.), czy gwarantuje Wam wtedy zastępstwo? Kilka razy zdarzyło nam się, że zrozpaczone Pary dzwoniły kilka dni przed weselem pytając o wolny termin bo fotograf odmówił im udziału w uroczystości bez podania przyczyny, dlatego warto w umowie szukać punktu o zastępstwie. Poszukajcie też informacji czy fotograf ma odpowiednie uprawnienia do fotografowania w kościołach. W umowie powinny zawierać się też terminy realizacji (i kary umowne w przypadku nie wywiązania się z terminu), sposób rozliczenia (kwota zadatku/zaliczki, podział rozliczenia na transze), ogólne warunki współpracy, zgoda (lub jej brak jeśli Para się nie zgadza) na publikację wizerunku na stronie www czy mediach w społecznościowych, od maja 2018 wymagana jest też klauzula związana z ochroną danych osobowych (RODO). Najważniejsze jest żeby w przejrzysty sposób napisane było za co dokładnie płacicie, czyli co wchodzi w skład pakietu. Jeśli uda Wam się wynegocjować jakiś dodatek też musi on być wpisany w umowę bo po jakimś czasie fotograf może nie pamiętać, że coś obiecał (wiemy to z autopsji;)) dlatego warto wpisać dosłownie wszystko co wchodzi w skład pakietu. Na umowie powinny znajdować się też dane firmy fotografa (nazwa firmy, adres, nip i dane kontaktowe). Jeśli już przeczytaliście umowę i nie macie uwag koniecznie podpiszcie ją z fotografem!

Jak widzicie odpowiedź na pytanie „Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego” nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać. Istnieje kilka niuansów na które należy w szczególności zwracać uwagę, a które przybliżyłem Wam w powyższych punktach. Trzymanie się tych kilku zasad pozwoli Wam uniknąć wpadek przy wyborze wykonawcy zdjęć na Waszym ślubie i cieszyć się później z naprawdę fajnej pamiątki przez całe życie. Chciałem Was jeszcze uczulić aby nie porywać się na fotografów którzy oddają tysiące zdjęć. Jak pisałem wcześniej nie ilość ma znaczenie tylko jakość- 300 dobrych, ułożonych w historię zdjęć ma dużo większą wartość niż 1500 przeciętnych zdjęć. Być może w tych 1500 znajdą się też przypadkowe, wartościowe klatki ale zginą one w „tłumie” bo z pewnością wiele ujęć będzie podobnych. Szczegółowa selekcja zdjęć to jedna z bardziej czasochłonnych czynności ale pozwoli to później Waszemu reportażowi nabrać tej wyjątkowości, której szukacie.

Jak znaleźć dobrego fotografa
czym się kierować szukając fotografa

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Podsumowanie!

Powoli zbliżamy się do końca tego artykułu, mam nadzieję, że okazał się on dla Was pomocny. Chciałem Was jeszcze zachęcić do tego, żeby naprawdę staranie wybierać fotografa nie dając się złapać w pułapki marketingu i opowieści o sprzęcie. Dobre fotografie ze ślubu to naprawdę wspaniała pamiątka i planując budżet wesela pamiętajcie zarezerwować jakąś jego część na dobrego fotografa. Z naszych obserwacji wynika, że często Pary inwestują w piękne dekoracje, dodatki, samochód do ślubu, po macoszemu traktując muzykę i fotografa, a wybierając kiepskiego fotografa nie macie szans uwiecznić klimatu wesela i Waszych starań- pięknych dekoracji, wzruszeń, spojrzeń i uśmiechów. Do zobaczenia lub przeczytania! 🙂

PS: Jeśli nasz artykuł  jest dla Was wartościowy i pomógł rozwiać pewne obawy i wątpliwości podzielcie się nim ze znajomymi, którzy są lub będą na etapie poszukiwania fotografa. Być może pozwoli to uniknąć wtopy i uświadomi komuś jak skomplikowana jest odpowiedź na pytanie „Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego”.

3 myśli na temat “Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?”

    Świetny artykuł!!

    Ola Z.
    Dzięki za ten wpis, na pewno otwiera on oczy na pewne aspekty o których nie mieliśmy pojęcia. Organizacja ślubu nie należy do łatwych rzeczy ale dzięki takim artykułom naprawdę przechodzi się przez świadomiej i bezpieczniej. Więcej takich!
    Dodane: 2019-08-27
    Pozytywnie zweryfikowany komentarz

    Super poradnik

    Emilia
    Bardzo fajnie się to czyta i przede wszystkim merytoryczne, fachowe podpowiedzi. Super poradnik
    Dodane: 2020-04-08
    Pozytywnie zweryfikowany komentarz

    Fajne porady

    Katarzyna J.
    Bardzo wartościowy poradnik. Widać, że pisała go osoba, która w branży ślubnej "siedzi" nie od dziś i naprawdę się zna na swojej pracy. Szacunek i podziękowania za poświęcony na jego napisanie czas. Pozdrawiam Kaśka
    Dodane: 2020-04-13
    Pozytywnie zweryfikowany komentarz
Dodaj swoją opinię

Dodaj komentarz

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *