Organizacja wesela w plenerze — wskazówki i podpowiedzi

Moda na wesela plenerowe przyszła do nas wprost z USA i cieszy się coraz większą popularnością. Organizacja wesela w plenerze w malowniczym miejscu oraz zabawa do białego rana pod gołym niebem to gwarancja niezapomnianych emocji. Niezwykły klimat takiej imprezy uwieczniony na zdjęciach oraz filmach będzie zaś pamiątką na całe życie. Jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Jak wziąć ślub w plenerze – formalności

Od 2015 roku procedura jak wziąć ślub cywilny w plenerze jest niezwykle prosta. Wystarczy jedynie przygotować miejsce uroczystości oraz uiścić opłatę za ślub poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, która wynosi 1000 złotych. A jak wziąć ślub kościelny w plenerze? Jest to nieco trudniejsza sprawa. Musimy uzyskać zgodę z parafii, w obrębie której ma odbyć się uroczystość, oraz licencję na ślub poza kościołem. Wiąże się to także z nieco większym nakładem pracy, gdyż trzeba przygotować ołtarz, nagłośnienie, miejsce do zawieszenia krzyża oraz krzesła dla gości. Najkorzystniejszym rozwiązaniem może być znalezienie parafii, która jest przystosowana do odprawiania mszy na świeżym powietrzu i która zgodzi się na ślub w plenerze, lub zorganizowanie uroczystości w miejscu przygotowanym również na imprezę weselną.

Organizacja wesela w plenerze – gdzie plener?

Choć najpiękniejsze wesela plenerowe to te, które odbywają się na leśnej polanie, nad brzegiem jeziora lub pod starym, wielkim drzewem, trzeba jednak przemyśleć wszelkie aspekty imprezy. Z tego względu warto wybrać lokal, który zorganizuje wesele w plenerze we własnym ogrodzie, często położonym równie malowniczo. Dzięki temu unikniemy problemu z doprowadzeniem prądu, wody, dostępnością parkingu dla gości lub organizacją toalet. W innym przypadku musielibyśmy zapewnić wszystkie te udogodnienia na własną rękę, co wiązałoby się z kosztownym wynajęciem rozmaitego sprzętu (m.in. agregatów prądotwórczych, zbiorników wodnych, eleganckich toalet, rozkładanych parkietów, namiotów), a także zatrudnieniem obsługi (catering, pomoc techniczna).

ślub cywilny w plenerze
ślub plenerowy

Ślub i wesele w plenerze – Jak przygotować plener?

Aby odpowiednio ugościć uczestników wesela, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, niezbędny będzie namiot, który ochroni biesiadników przed nadmierną ekspozycją na słońce oraz zabezpieczy imprezę na wypadek deszczu. Najlepiej, jeśli namiot będzie miał składane ściany, które otworzą wnętrze namiotu na ogród i pejzaż, zaś będą mogły być zamknięte po zmroku. Kolejną ważną rzeczą jest parkiet, gdyż tańczenie w szpilkach na trawie może być po prostu niebezpieczne. Jeśli zaś nie przewidujemy parkietu, uprzedźmy gości o konieczności zabrania ze sobą wygodnego obuwia do tańczenia.

Aby ślub i wesele w plenerze było magiczne i wyjątkowe, nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Doskonale sprawdzą się lampiony, pochodnie oraz lampki rozwieszone na drzewach, krzewach. Ciepłe światło pięknie oświetli miejsce przyjęcia. Nie możemy zapomnieć także o tym, że nawet najbardziej upalny dzień przeradza się wcześniej czy później w chłodny wieczór. Wówczas niezbędne będą koce dla gości do okrycia oraz gazowe nagrzewnice, którymi ogrzejemy wnętrze namiotu. Warto zadbać o preparaty oraz kwiaty przeciwko owadom (np. muchom czy komarom), które mogą doskwierać w czasie wesela.

organizacja wesela w plenerze
wesele w plenerze

Organizacja wesela w plenerze – na własną rękę czy z agencją?

Zorganizowanie niewielkiego wesela w plenerze dla najbliższych nie musi być trudne. Z pomocą przyjaciół będziemy w stanie zrobić to sami, bez udziału specjalistów. Należy jednak pamiętać, że organizacja wesela w plenerze i każdego elementu tej imprezy spocznie na naszych barkach, co z pewnością będzie się wiązało z konieczność poświęcenia na to mnóstwa czasu — także podczas samej imprezy. Przygotowanie większego wesela będzie zatem łatwiejsze, jeśli skorzystamy z doradcy ślubnego lub agencji ślubnej doświadczonej w tego typu imprezach. Zapewni nam to spokój, a sprawami organizacyjnymi zajmie się za nas firma.

Agencje organizujące plenerowe śluby posiadają odpowiednie zaplecze techniczne (lub mają kontakty do firm wynajmujących sprzęt w korzystnej cenie) oraz są w stanie szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje, pozwalając Młodej Parze i gościom na bezstresową weselną zabawę. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lokalu przystosowanego i doświadczonego w organizacji tego typu imprez. W ofercie najlepszych lokali znajdziemy także dodatkowe atrakcje, jak chociażby plenerowe kręgle, gigantyczne gry (np. szachy, czwórki, jenga) oraz możliwość wynajęcia animatora zabaw dla dzieci. Jednym z takich pięknych miejsc w których uwielbiamy robić zdjęcia jest Pałac Tłokinia.

Choć ślub i wesele w plenerze w większości przypadków jest droższe niż to organizowane w sali weselnej, to magia tego wydarzenia jest bezcenna. Zabawa pod gołym niebem, w towarzystwie klimatycznych lampionów, nastrojowej muzyki oraz w otoczeniu natury będzie niezapomnianym wydarzeniem dla każdego z gości. To marzenie rodem z filmów, które jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy doskonała organizacja wspierana odrobiną zdrowego szaleństwa.